Обсмажування зерен відіграє важливу роль у створенні смакових характеристик кавового напою, до цього процесу зерна кави мають м'який і свіжий трав'янистий аромат, майже без смакових ноток. Але під час обсмажування відбувається неймовірна трансформація, коли плоди в сирому стані стають хрусткими й ароматними. Теплова обробка має величезне значення для створення певних смакових особливостей та ароматики напою. Етап термічної обробки сприяє зміні кольору кавових зерен.
Які ступені обсмажування кави бувають?
Багато покупців цікавляться питанням: «Кава якого обсмаження краща?». Цей процес є ключовою особливістю у виробництві кавової продукції, яка визначає смакові та ароматичні якості готового напою. У процесі температурної обробки відбуваються хімічні реакції, що сприяють утворенню складних сполук, які надають кавовому напою особливого характерного смаку та аромату.
Для того щоб зрозуміти, як обсмажування впливає на смак кави, потрібно розуміти, що тепловий вплив сприяє збільшенню зерен у розмірі та випаровуванню вологи. Види обробки кави класифікують трьома групами у вигляді світлих, середніх і темних варіантів. Світлі зберігають більше кислинки і виражених фруктових ноток, для середніх характерні більш збалансовані смакові якості, а особливістю темних виступають більш глибокі смакові відтінки з незначною кислотністю. У чому різниця в ступені обсмаження кави – читайте далі.
Слабкий
Щоб розуміти, як визначити ступінь обсмаження кави, важливо ознайомитися з основними особливостями цього процесу. Для світлого обсмажування характерне збереження більшої кількості оригінальних смакових і ароматичних властивостей, які мають зв'язок з особливостями ґрунту і кліматичними умовами того регіону, де вирощувалися кавові зерна. Також важливо враховувати, що світла (слабка) термічна обробка може надати напою більш кислих і яскравих смакових ноток, яким надають перевагу не всі.
Середній
Таке обсмажування сприяє глибшому смаку й аромату, ніж світле. Крім цього, під час такої обробки можуть зберігатися також деякі оригінальні смакові й ароматичні властивості зерен, залежно від їхнього походження.
До найактуальніших середніх видів обсмажування можна віднести:
-
Американський вид − вважається традиційним варіантом.
-
Міський − вважається найбільш популярним видом, що передбачає кислуваті відтінки і приємні смакові якості напою.
Темний
Надає кавовому напою глибокого і насиченого аромату, а також зменшує кислинку і додає гіркоти готовому продукту. Кавові плоди проходять обробку за температурного діапазону 240-250°С, що сприяє темно-коричневому кольору зерен. Темний вид обсмажування вважається найбільш м'яким для шлунка.
Відмінні риси ступенів обсмажування кавових зерен
Темніший вид свідчить про меншу кількість оригінальних смакових і ароматичних властивостей свіжообсмаженої кави:
-
для обсмажування світлого типу характерна особлива кислинка, а темне передбачає терпкі смакові ноти;
-
світла і середня термічна обробка сприяє сухості кавових зерен, тоді як результатом темної є утворення олії, що виділяється на поверхні кавових плодів;
-
темніший ступінь обсмаження свідчить про нижчий рівень кофеїну.
Відмінності між видами обсмажування кавових зерен визначаються смаковими й ароматичними якостями продукту.
Як зберігати каву після обсмажування?
Правильне обсмажування зерен надає напою приємного, тонізуючого і насиченого смаку. Для того щоб зберегти каву свіжою протягом тривалого часу, її необхідно зберігати у вакуумній упаковці. Проте для приготування напою найкраще використовувати свіжообсмажені зерна, які мають приголомшливий смак і аромат.